Zakup drukarki 3D

Ten artykuł przeznaczony jest dla osób które zastanawiają się nad zakupem swojej drukarki 3D.

Zastanawiasz się nad zakupem swojej pierwszej drukarki 3D? Widziałeś na popularnych serwisach co ludzie robią z tego typu sprzętem? Chciałbyś zacząć majsterkować i naprawiać „nienaprawialne” sprzęty? Odpowiedz sobie na te pytania.

Czy masz dużo czasu aby modyfikować i konfigurować nową maszynę?
Czy masz miejsce aby postawić drukarkę i aby nie przeszkadzała ona innym domownikom?
Czy posiadasz umiejętności w projektowaniu modeli 3D pod druk?
Teraz najważniejsze. Czy masz plan co chcesz drukować i do czego będziesz tego używać ?

Te 4 pytania zadawałem sobie jakiś czas temu kiedy planowałem zakup swojej pierwszej drukarki. I wiecie co ? Okazuje się, że przed zakupem na wszystkie pytania odpowiadałem pozytywnie, lecz po czasie okazało się, że nie do końca tak jest.

Drukarkę jako wybrałem był to chiński dość tani model ok 1000zł kupiony przez zagraniczną stronę, czas oczekiwania był dość długi ok 3 tygodni, składanie całej maszyny zajęło ok 4h bardzo ciekawej pracy, ale do pierwszych udanych wydruków minęło aż 3 dni !!! Ciągłą konfiguracja, poziomowanie wszystkich elementów, dobieranie ustawień. Powiem wam szczerze, lubię majsterkować nawet bardzo, ale tego już miałem dość !!! Ciągle coś nie wychodziło, a to model się odklejał, a to nie trzymał wymiarów, coś się zablokowało. Ogółem masakra 3 dni trwało dojście do zadowalających wyników. Później zaczęły się modyfikacje i cały cyrk od nowa. Aktualnie drukarka stoi już 2 tydzień, bo po prostu nie mam już siły. Daje jej i sobie czas na odpoczynek

Drugą sprawą jest miejsce. Tańsze drukarki taka jak moja są stosunkowo głośne, pierwsze miejsce było w pokoju na komodzie. Bardzo duży błąd hałas silników i wentylatora bardzo przeszkadza, niee nie mi. Ja jestem tak podjarany tematem, że tego nie odczuwam, ale domownicy przeklinają każdy wydruk. Nie są to głośne odgłosy lecz po godzinie, dwóch czy czterech bardzo mocno męczą. Można je wyeliminować odpowiednimi modyfikacjami do minimum, wtedy powracamy do punktu pierwszego.

Projektowanie 3D jeszcze przed zakupem oglądałem poradniki na różnych stronach i myślałem sobie, że to przecież nie jest takie krótki. Otóż jest !! proste elementy można spokojnie zaprojektować w 20 min ale już osoby bez żadnego doświadczenia rzeczy przydatnych czy potrzebnych do naprawy sami nie zaprojektują. Potrzebne do tego jest dużo czasu i umiejętności. Moje niestety są zbyt niskie, ciągle się uczę staram się rozwijać ale na ten moment moim najlepszym projektem jest uwaga wieszak na ścianę warsztatową!! Głównie korzystam z serwisów z gotowymi już projektami, lecz jak można się domyśleć nie ma tam wszystkiego i często jakieś elementy mniej popularne musimy wykonać samemu.

Plan co chcesz drukować. Takie planowanie jest bardzo ważne, czy będziesz drukować dla siebie do majsterkowania, czy będziesz robić coś bardziej zarobkowo. Warto mieć plan i wiedzieć co się chce drukować i czy jest to możliwe z użyciem drukarki 3d.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *