O tym jak powstał druk 3D

drukarka

Historia druku 3D rozpoczęła się w latach 80 ubiegłego  wieku, a dokładnie w 1984 roku, kiedy Amerykanim Charles Hull stworzył swój pierwszy projekt jakim była filiżanka do herbaty dla żony. Charles Hull stworzył również format plików STL, które jest powszechnie używanym formatem zapisu i wymiany danych pomiędzy drukarką 3D, a oprogramowaniem, które tworzy obiekt cyfrowy na komputerze. Wtedy były to duże i drogie urządzenia, ale pokazywały ogromne możliwości, które pozwoliły na rozwijanie tej metody. Dopiero w latach 90, a dokładniej 1 1992 roku pojawiły się drukarki wykorzystujące SLA, które do dziś są dość popularne. Od tamtego czasu technologia druku 3D niesamowicie się zmieniła i ciągle się zmienia ukazując coraz nowsze możliwości.

W 1999 roku odbyły się pierwsze próby wykorzystania i zastosowania druku 3D w medycynie. Technologia opracowana przez Instytut Medycyny Regeneracyjnej w Wake Forest w USA otworzyły horyzonty w rozwoju inżynierii organowej.

Kolejno w latach 2002 naukowcy stworzyli miniaturową nerkę. W 2005 roku została opracowany model rep rapa – system umożliwiający zbudowanie drukarki 3D, która sama drukuje komponenty. 2008 rok pierwsza samoreplikująca się drukarka.

Od 2013 roku drukarki 3D wychodzą na rynek masowo i są powszechnie dostępne.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *